کاغذ رنگی

اپل ، ۵۰۰px و اخلاقیات

اپل ، ۵۰۰px و اخلاقیات

اگر از کاربران آی‌دیوایس‌ها بوده باشید، حتما به مرور فهمیده‌اید که برخلاف گوگل پلی و بازارهای غیررسمی اندروید که خیلی بی در و پیکرند، اپل قوانین سفت و سخت و گاه بیش از حد سخت‌گیرانه‌ای در مورد پذیرش اپلیکیشن‌ها اعمال می‌کند. اپل در زمینه اپلیکیشن‌هایی که به هر نحو ممکن به کاربر دسترسی به تصاویر غیراخلاقی و حتی تصاویر «کم‌پوشیده»، یا محتواهای دیگری که اپل نامناسب تشخیص بدهد، می‌گیرد.

اپل در این زمینه به شدت انعطاف‌ناپذیر است، حتی گاهی در مورد اپلیکیشن‌هایی که آدم تصورش را نمی‌کند مثل یک مرورگر اینترنتی هم، اخطارهایی در مورد اینکه آیا کاربر سن بالای ۱۸ سال دارد یا نه، داده می‌شود.

این سخت‌گیری در نگاه اول می‌تواند چیز خوبی باشد، چون مثلا والدین می‌توانند با خیال راحت‌تری برای کودکانشان گجت بخرند و در اختیارشان قرار بدهند.

اما گاهی هم این سخت‌گیری‌ها از دایره منطق خارج می‌شوند، مثلا همین دو روز پیش اپل، اپلیکیشن اصلی سایت معروف عکاسی ۵۰۰px را از اپ استور خارج کرد، سایتی که مورد علاقه عکاسان حرفه‌ای و کاربران مشتاق هنر عکاسی است.

ظاهرا به دنبال یک به‌روزرسانی جزئی، اپل بهانه آورده بود که این به‌روزرسانی، دسترسی به تصاویر غیراخلاقی را با جستجوی کلیدواژه‌ها توسط کاربران اپلیکیشن ساده کرده است.

مسئولان ۵۰۰px برای اینکه اپلیکیشن خارج نشود، تصمیم گرفتند نسخه قبلی را به صورت موقت برگردانند، اما اپل امتناع کرد. تا اینکه ۵۰۰px مجبور شد، تغییراتی در سمت سرور اعمال کند و جستجوی برخی از کلیدواژه‌ها را به کل ممنوع کند.

به طور همزمان اپل،‌ اپلیکیشن دیگری به نام ISO500 را که با آن هم می‌شد عکس‌های  ۵۰۰px را مرور کرد، خارج کرده بود.

 

این مسئله سؤالاتی را مطرح می‌کند:

- مسئول مشخص کردن خط قرمز کیست؟ تصاویر غیراخلاقی یا پ..رن تعریف خاص خود را دارند، اما اپل سخت‌گیرتر از حرف‌هاست. چه کسی مسئول مشخص کردن دایره اخلاقیات در این شرکت فناوری است؟

- آیا اپل، گوگل و یا توسعه‌دهندگان اپلیکیشن باید مسئول کاری باشند که یک کاربر با یک اپلیکیشن می‌کند؟ مثلا با یک مرورگر هم می‌شود محتوای نامناسب دید یا فیدخوان یا اپلیکیشن خبرخوان را طوری تنظیم کرد که گلچینی از محتواهای دلخواه را نمایش بدهد.

- آیا اصولا قرار دادن دیوار و مرز برای کاربران، کاری خردمندانه است؟

- آیا اپل یا هر شرکت بزرگ دیگر نمی‌تواند با تعریف دلخواه از اخلاقیات هر زمان که بخواهد به بهانه‌ای بر توسعه‌دهنده‌ای فشار بیاورد و در مقابل بر توسعه‌دهندگانی که شرایط مشابه دارند، سخت نگیرد؟

 

برگرفته از : یک پزشک

منبع : readwrite

نظر خود را با ما در میان بگذارید


تصویر امنیتی
تصویر جدید

اشتراک‌ گذاری

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

تدریس خصوصی ریاضی

پخش زنده