کاغذ رنگی

معرفی منابع آموزش رایگان علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی کامپیوتر

معرفی منابع آموزش رایگان علوم کامپیوتر و برنامه‌ نویسی کامپیوتر

این روز ها مردم از جهت دانش برنامه نویسی به سه دسته اصلی تقسیم می شوند: افرادی که با کد نویسی آشنا هستند، افرادی که می خواهند کد نویسی را یاد بگیرند و افرادی که موقعیت ها را از دست می دهند چرا که یا کد نویسی بلد نیستند یا نمی دانند که کدها چگونه کار می کنند.

اما خوشبختانه، با وجود منابع متعدد آموزشی، امروزه بسیار آسان شده است و با صرف چند ده ساعت می توان دانش برنامه نویسی را افزایش داد. در این پست به معرفی منابع رایگان مرتبط با برنامه نویسی می پردازیم. فرقی نمی کند که می خواهید جهت شغلی خود را انتخاب کنید، یا توانایی های قدیمی خود را به روز کنید و یا بعنوان تفریح آن را یاد بگیرید؛ این آموزش ها در این زمینه ها به درد شما خواهند خورد، آن هم رایگان!

زمانه در حال تحول است. دانش آموزان دیگر نیاز به زحمت فراوان برای یادگیری علوم کاربردی در سطح بالا (یا پرداخت هزینه بالا برای کلاس) را ندارند. خلاصه، در ادامه منابعی در زمینه کد نویسی به زبانهای Python و ++C و Javascript و HTML5 و CSS3 و AJAX و … خواهید دید. اگر بخواهید، حتی می توانید روش ساخت برنامه برای آیفون یا گوشی هوشمند اندرویدی خود را نیز یاد بگیرید!

از میان منابع فراوان در وب، منابع بالا رتبه و با کیفیت را در سه بخش خدمتتان معرفی می کنیم.

۱) دسته بندی به ترتیب میزان بازدید و کیفیت

۲) دسته بندی به ترتیب سطح آموزش

۳) معرفی چند منبع آموزشی رایگان برنامه نویسی از فرادرس

 


۱- دسته بندی به ترتیب میزان بازدید

TREEHOUSE

خانه درختی یا TreeHouse، نمره +A را به خاطر در اختیار گذاشتن مطالب با کیفیت و رابط کاربری بسیار عالی دریافت می کند. از آن جایی که یادگیری در محیط یکنواخت کلاس درس واقعی خسته کننده است، همین امر در کلاس های آنلاین نیز خسته کننده است و خانه درختی آن را درک می کند (!). خانه درختی به شما آموزش طراحی صفحات وب (شامل HTML5 و CSS3)، توسعه وب (شامل Javascript) و حتی نحوه ساختن برنامه های iOS (به کمک Objective-C و Xcode) را می دهد. کاربران پس از مشاهده ویدئوها و شرکت در آزمون ها نشان هایی دریافت می کنند.

CODECADEMY

کدکادمی خود را به عنوان آسان ترین روش برای یادگیری کد ها معرفی می کند و البته که طرفدار زیادی دارد. در زمان نوشتن، صفحه اول این وب سایت حدود ۶۰۰۰۰ بار در تویتر به اشتراک گذاشته شده است. این وب سایت به شما دانش کافی برای ساختن وب سایت ها، برنامه ها و حتی بازی ها یاد می دهد و بر Javascript تمرکز دارد. جنبه اجتماعی این وب سایت قابلیت دیگری است که می توانید همراه با دوستان خود آموزش ببینید و حتی میزان پیشرفت آن ها را نیز بررسی کنید.  هر کسی، در واقع هر کسی، می تواند اولین درس در صفحه اول را به آسانی یاد بگیرد. لذت بخش است و شما هنگام یادگیری با این وب سایت اولین نشان خود را در کم تر از ۱۰ دقیقه دریافت می کنید که احساس خواهید کرد به سرعت در حال پیشرفت هستید.

UDACITY

وب سایت UDACITY که توسط دو پروفسور (یکی از دانشگاه استنفورد و دیگری از دانشگاه ویرجینیا) رهبری می شود، روش کد نویسی را تنها در ۷ هفته به شما آموزش خواهد داد. با انتهای این دوره شما قادر خواهید بود که موتور جستجوی خود را همانند Google یا Yahoo بسازید! Python زبان برنامه نویسی مورد استفاده در دوره های Udacity می باشد. اگر علاقه مندید، به آسانی و سریع ثبت نام کنید – دوره ها بصورت “بر تقاضا” (On-Demand) نیستند. به جای آن، کلاس ها بیشتر به شکل سنتی هستند، به این معنی که چند کلاس در چند ماه برنامه ریزی شده است.

UDACITY

مدرسه امور وب موزیلا (P2PU) (MOZILLA)

مدرسه امور وب موزیلا قسمتی از دانشگاه پی۲پی (P2PU) (Peer 2 Peer University) است که خود را این چنین معرفی می کند: در P2PU، دانش آموزان با یکدیگر کار می کنند تا یک مبحث خاص را با انجام تمرین ها و وظایف، دسترسی به کار شخصی و گروهی، و پشتیبانی سازنده یکدیگر یاد بگیرند. برخی از چالش های امور وب، شامل Python و HTML5 و Javascript و Django است. چالش ساخت وب ۱۰۱ به شما کمک می کند زبان HTML سطح مبتدی را یاد بگیرید و اولین وب سایت خود را از پایه و اساس تشکیل دهید.

ویدئو کنفرانس های علوم کامپیوتر دانشگاه تکنولوژی ماساچوست (MIT)

MIT هم همانند بسیاری از دانشگاه ها (شامل استنفورد)، کنفرانس های مقدماتی علوم کامپیوتر را به صورت رایگان در وب قرار داده است. اولین ویدئو در این سری، دانش آموزان را با انواع داده ها، عملگر ها و متغیر ها آشنا می کند. این ویدئو تا کنون نزدیک به ۸۰۰۰۰۰ بار نمایش داده شده است. این دوره اختصاصا توسط پروفسور اریک گریمسون (Eric Grimson) و جان گوتاگ (John Guttag) تدریس شده است. ویدئو کنفرانس های علوم کامپیوتر دانشگاه تکنولوژی ماساچوست (MIT) می تواند کمک شایانی در یادگیری به شما کند.

آکادمی خان

آکادمی خان به عنوان یک منبع آموزشی بسیار معروف، تحسین و تایید بسیاری از افراد سرشناس همانند بیل گیتس را دریافت نموده است. زیرا به مردم اجازه می دهد که “تقریبا هرچیزی را بصورت رایگان یاد بگیرند”. این وب سایت جایگاه خاصی بین سایر منابع انگلیسی دارد. آن هم بخاطر یک دلیل: داشتن یک بخش قدرتمند در زمینه علوم کامپیوتر. Python زبان مورد انتخاب آکادمی خان است و شما در مورد توابع، حلقه ها و رشته ها به همراه سایر متدها و الگوریتم ها اطلاعاتی یاد می گیرید.

آکادمی خان

دانشگاه گوگل کد

وب سایت دانشگاه گوگل کد دوره های نوشتاری بسیار متنوعی را از زبان های برنامه نویسی (شامل Python و ++C و Java و AJAX) گرفته تا توسعه اندروید در اختیار می گذارد. نیازی به ثبت نام نیست و اساتید حتی می توانند دوره های بیشتری برای جذب مخاطب روی وب سایت قرار دهند. این سایت به اندازه Treehouse و Codecademy ظاهر خوبی ندارد، اما برای افرادی که نوشتار را به ویدئو ها و درس های تعاملی ترجیح می دهند، قطعا ارزش بررسی را دارد.

مدرسه کد (CODE SCHOOL)

خدمات وب سایت مدرسه کد (CODE SCHOOL) رایگان نمی باشد اما ارزش قرار گرفتن در این لیست را دارد. چرا که بسیار مستحکم و بدون موارد زاید به نظر می آید. هدف این سایت “یادگیری عملی بوسیله ویدئو های تعاملی و کد نویسی در مرورگرها است”.

UDEMY

وب سایت UDEMY دارای بیش از ۴ میلیون دانش آموز، ۲۰۰۰۰ دوره و ۱۰۰۰۰ مدرس می باشد! از راهنمای کامل مبتدیان #C تا آموزش برنامه نویسی پیشرفته Python یا روش درآمد ماهانه ۲۵۰۰$ با بازی ها و بدون کدنویسی را می توانید در اینجا بیابید. بیش از ۵۰ دوره رایگان در Udemy با بسیاری از دوره های دیگر که هزینه آنها پایین است؛ در سطح مبتدی تا متوسط و پیشرفته وجود دارند.

UDEMY

 


۲- دسته بندی به ترتیب سطح آموزش

۲-۱) دوره های مقدماتی (بدون تجربه یا با تجربه بسیار کم)

مقدمه MIT (دانشگاه تکنولوژی ماساچوست) در مورد علوم کامپیوتر برای مروری خوب در زمینه این علوم

آموزش مقدماتی MIT (دانشگاه تکنولوژی ماساچوست) در مورد علوم کامپیوتر، منبع مناسبی برای داشتن یک مرور سریع و خوب در زمینه علوم کامپیوتر می باشد. این دوره، یک دوره رایگان است که تلاش بر جذب مخاطب دارد. به جای تمرکز بر مباحث منتوع و به هم ریخته، در هر بخش بر روی یک مبحث تمرکز می کند و  مفهوم آن را به یک مثال اعمال می کند. روشی که برای مخاطبان بسیار جذاب خواهد بود.

مقدمه پر قوت هاروارد بر علوم کامپیوتر: برای آنهایی که تعهد دارند

این دوره همان چیزیست که از یک دوره مقدماتی انتظار دارید. اما کمی سخت تر. شما در این دوره به الگوریتم ها، توسعه نرم افزار، زبان های برنامه نویسی مختلف و … خواهید پرداخت. اگر واقعا می خواهید اطلاعات عمیقی داشته باشید، پس این انتخاب عاقلانه به نظر می آید. وارد کتابخانه آنلاین آموزشی دانشگاه هاروارد شوید و فایل ویدیویی را مشاهده و یادبگیرید.

اعداد دودویی را در ۶۰ ثانیه از یک ویدئو یوتیوب یاد بگیرید

این ویدئو کمتر شبیه یک دوره و بیشتر برای یادگیری سریع است. اگر نمی دانید اعداد دودویی چه هستند، پس واقعا با علوم کامپیوتر آشنا نیستید. کسی چه می داند. شاید با صرف یک دقیقه، علاقه مند شدید و یکی از چهره های معروف در این زمینه شدید! ۰۱۱۰۰۱۱۱۰۱۱۰۰۱۰۱۰۱۱۰۰۱۰۱۰۱۱۰۱۰۱۱۰۱۱۱۰۰۱۱ (Geeks). فایل ویدیویی آموزش اعداد دودویی را در یوتیوب ببینید.

دوره مبتدی علوم کامپیوتر دانشگاه واشنگتن برای زبان HTML برای آنهایی که HTML بلد نیستند

دانشگاه واشنگتن یک دوره اولیه ساده برای HTML دارد. واقعا برای افرادی که تجربه ای در HTML ندارند به درد می خورد. مثلا اگر نمی دانید که یک تگ H3 بزرگتر از یک تگ H2 است، پس این دوره مناسب شماست! اگر مایل به یادگیری و شروع طراحی وب هستید، دوره آموزش HTML دانشگاه واشنگتن بسیار مناسب است.

دوره مقدماتی CONNEXIONS در زمینه علوم کامپیوتر: برنامه نویسی در زبان C

دانشگاه تکنولوژی هانوی (Hanoi) این پست را در سایت خود قرار داده، برنامه نویسی با نسخه قدیمی ++C که هنوز بسیاری از برنامه نویسان آن را ترجیح می دهند. (این دو بسیار به هم شبیهند، پس فکر نکنید که چیزی خارج از رده یاد می گیرید.) این دوره برای افرادی که تجربه کم یا هیچ تجربه ای در زمینه برنامه نویسی C ندارند مناسب است. اگر حرفه ای هستید، سراغ این دوره نروید! برای یادگیری از دوره مقدماتی CONNEXIONS در زمینه علوم کامپیوتر: برنامه نویسی در زبان C شروع کنید.

 

۲-۲) دوره های متوسط و پیشرفته (نیازمند تجربه برنامه نویسی)

دوره های آنلاین علوم کامپیوتر UDACITY با مباحث مختلف

Udacity البته می تواند در هردوی بخش ها قرار گیرد، چرا که دوره های مقدماتی و پیشرفه را بصورت رایگان دارد، اما بیشتر در آموزش پیشرفته تمرکز دارد. این سایتی است که دوره های رایگان بسیار بسیار زیادی دارد. از برنامه نویسی یک ماشین روباتی گرفته تا رمزنگاری (Cryptography) که مبحث بسیار سختی است.

دوره آنلاین علوم کامپیوتر فراگیری ماشین استنفورد

هنگامی که برخی مردم کلمه فراگیری ماشین را می بینند، به یاد روبات می افتند. این به طور کامل صحیح نیست، فراگیری ماشین بیشتر برای ماشین های خودکار، تشخیص صدا، و بسیاری دیگر از فعالیت های غیر روباتی است. (مهندسات نرم افزار گوگل از فراگیری ماشین استفاده زیادی می کنند.) باید یک ستون محکم از برنامه نویسی برای ورود به این دوره داشته باشید! دوره آنلاین علوم کامپیوتر فراگیری ماشین استنفورد می تواند کمک فراوانی به شما بکند.

دوره مقدماتی پایگاه های داده COURSERA

برای این دوره، شما به دانش برنامه نویسی برای یادگیری مطالب پیشرفته در زمینه ساختار پایگاه های داده نیاز دارید. در واقع، هر نوع از نرم افزار مربوطه به طریقی با پایگاه های داده بده و بستان دارند. پس دوره مقدماتی پایگاه های داده COURSERA، یک دوره عالی برای تمامی برنامه نویسان مشتاق می باشد!

 


۳- آموزشهای رایگان برنامه نویسی فرادرس به زبان فارسی

فرادرس از برترین وب سایت های ارائه دهنده آموزش های آنلاین در کشور است. در اهمیت جایگاه آن ذکر این نکته کافی است که در عرض یکسال گذشته آموزش های آن برای میزان نیم میلیون ساعت آموختن در کشور استفاده شده اند. در این وب سایت، آموزش های زیادی را می توان در زمینه علوم کامپیوتر پیدا کرد. از بین این آموزش های ویدئویی رایگان، می توان به چند مورد برگزیده زیر اشاره نمود:

  1. آموزش داده های شمارشی در جاوا – (رایگان)
  2. آموزش صدا و موسیقی در زبان برنامه نویسی Microsoft Small Basic – (رایگان)
  3. آموزش طراحی و پیاده سازی برنامه کاربردی Notepad در سی شارپ – (رایگان)
  4. آموزش درهم سازی در ساختمان داده – (رایگان)
  5. آموزش کاربرد تبدیل لاپلاس در حل معادلات دیفرانسیل – (رایگان)
  6. آموزش درهم سازی در ساختمان داده – (رایگان)
  7. مجموعه آموزش های اصول و مبانی برنامه نویسی – (رایگان)
  8. آموزش فرادرس آشنایی با View و پیاده سازی آن در SQL Server – (رایگان)
  9. آموزش حل معادلات جبری و ریشه یابی در متلب – (رایگان)
  10. آموزش تعریف و استفاده از توابع در متلب – (رایگان)

آموزشهای رایگان برنامه نویسی فرادرس به زبان فارسی

 

منابع (+ +)
 
تهیه و تنظیم (+)

دیدگاه‌ها   

 
+2 #1 اَتساین شاپ 1394-07-23 09:00
سلام
لطفآ یک مقاله در مورد روش های ترکشن بگذارید.
با سپاس...شاد باشید.
پاسخ دادن
 

نظر خود را با ما در میان بگذارید


تصویر امنیتی
تصویر جدید

تدریس خصوصی ریاضی

اشتراک‌ گذاری

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

پخش زنده